
Podolog – kim jest i czym się zajmuje
Kim jest podolog?
Podologa można nazwać specjalistą od stóp, stawu skokowo-goleniowego i płytki paznokciowej; nazwa pochodzi z greki, gdzie „podos” to stopa, a „logos” nauka. Podolog zajmuje się więc leczeniem chorób tej części ciała, a także poprawą ich wyglądu. Co ważne, podolog nie jest lekarzem, choć może mieć wykształcenie medyczne. Wystarczą jednak kursy w tym kierunku (choć powinien mieć dość szeroką wiedzę z dziedziny ortopedii, diabetologii, dermatologii czy fizjoterapii), dobrze więc przed wizytą sprawdzić kwalifikacje wybranego podologa. To specjalizacja związana jednak przede wszystkim z kosmetologią, oficjalnie uznawana za paramedyczną. Z tego też względu podolog nie może na przykład wypisywać recept. Najbardziej znaną placówką związaną z tą specjalizacją jest Instytut Podologii w Poznaniu.
Czym zajmuje się podolog?
Za najpoważniejsze schorzenie, którym zajmuje się podolog, uznać można chyba stopę cukrzycową, powikłaniem po cukrzycy, które spowalnia gojenie się ran, owrzodzeń na stopach, wynikające ze złego ich ukrwienia. Zadaniem podologa jest też na przykład dobór odpowiednich dla danej osoby ortez oraz wkładek do butów. Ma ponadto uprawnienia do wykonywania różnych zabiegów zaliczanych do podochirurgii. Większość jego zadań dotyczy problemów medyczno-kosmetycznych: od profesjonalnego obcinania paznokci (zwłaszcza wrastających), ich odbudowy, po usuwania odcisków, modzelów, nagniotków i leczenie szpecących stopy zakażeń grzybiczych czy też znajdujących się tam brodawek. Podolog może zmieniać opatrunki na stopach, zakładać je, masować stopy, zajmować się ich nadpotliwością. Oprócz tego służy radami w kierunki profilaktyki chorób stóp i ich prawidłowej pielęgnacji.
Podstawowym zabiegiem powiązanym z kosmetologią jest pedicure podologiczny. To kompleksowa, składająca się z kilku etapów pielęgnacja stóp zaliczana do czynności profilaktycznych, chroniących przed bardziej złożonymi stanami chorobowymi. Do wykonywanych w ramach niej zabiegów zalicza się profesjonalne skrócenie paznokci, opracowanie wałów okołopaznokciowych, zadbanie o podeszwę stopy, oczyszczenie hiperkeratoz oraz dobór odpowiedniej dla danej osoby metody pielęgnacji tej części ciała i nałożenie kosmetyków. Wszystkie zabiegi w ramach pedicure’u podologicznego są bezbolesne, zaleca się ich powtarzanie regularnie co 6-8 tygodni (chyba że podolog określi inne terminy).

Wizyta w ramach konsultacji podologicznych kosztuje prywatnie w granicach 100 złotych, ceny zabiegów są już bardzo różne, wszystko zależy od ich rodzaju, ogólne zabiegi lecznicze to koszt od około 200 złotych w górę. Usługi podologiczne nie są refundowane na NFZ, nawet wtedy gdy do podologa skieruje nas lekarz. Nie wystawi nam oczywiście skierowania, gdyż takie jest w tym przypadku zbędne, wystarczy się umówić na wizytę z wybranym podologiem.
Z jakimi problemami iść do podologa?
Do podologa powinny się zgłosić osoby, które mają schorzenia i problemy typu wrastające paznokcie, haluksy, odciski, pękające i przesuszone pięty, grzybice stóp lub też ich stopy nie prezentują się zbyt korzystnie ze względu na nieprawidłową pielęgnację.
Idąc do podologa, dobrze zadbać o higienę stóp, ale nie nakładać żadnych kosmetyków, założyć buty, których używa się na co dzień, nie usuwać samemu żadnych zmian skórnych, zostawić je do oceny podologa. Dobrze także wziąć z sobą wyniki badań (jeśli takie robiliśmy) oraz listę zażywanych leków i suplementów.
Jakie badania wykonuje podolog?
Wizyta u podologa zaczyna się wywiadem z pacjentem – specjalista od stóp wypyta o tryb życia, dietę, przebyte kontuzje i choroby stóp. Potem najczęściej decyduje się na badanie podobaroskopem – to specjalna mata połączona z komputerem. Staje się na niej boso, a mata wysyła do komputera obraz wskazujący, chociażby na rozłożenie ciężaru na stopach, pokazuje sposób poruszania się danej osoby, prawidłowości bądź nieprawidłowości w stawianiu kroków. Badania kończyć może manualne sprawdzenie ruchomości stawów pacjenta, przykurczów, stanów mięśni. Na wyposażeniu podologa są cążki, pincety, pilniki, dłuta, klamry ortonyksyjne, ale i różnego typu lasery.