
Co zabrać ze sobą do szpitala? Lista niezbędnych rzeczy.
Jak przygotować się do wizyty w szpitalu?
Do szpitala można trafić na planowany zabieg lub też w nagłym wypadku. W tym drugim niezbędne rzeczy raczej będzie musiał donieść ktoś bliski, kto podrzuci nam „wyprawkę do szpitala”. Kiedy wiemy, że czeka nas wizyta, możemy zaplanować wszystko sami. Taki pobyt zawsze wiąże się ze stresem, więc najlepiej spakować się wcześniej, według ułożonej i dobrze przemyślanej listy niezbędnych rzeczy. Na liście przede wszystkim musi się znaleźć dokumentacja medyczna, skierowanie do szpitala, a także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Często zadawane pytanie brzmi ile jest ważne skierowanie do szpitala? Otóż zachowuje ono ważność do momentu ustalenia konkretnej daty przyjęcia. Nie traci ważności od razu, równie dobrze możemy zostać „ulokowani” w kolejce do szpitala, wszystko zależy od stanu zdrowia, a także tego, jak wielkie obłożenie ma dana placówka. W zasadzie jedyną sytuacją, kiedy skierowanie traci ważność jest ustanie przyczyny tegoż skierowania. Nie wolno także zapominać o spakowaniu leków, które przyjmujemy na stałe – może się zdarzyć, że leki te będziemy zobowiązani zdać, a podawać je będzie o odpowiednich porach pielęgniarka, razem z innymi przepisanymi medykamentami, to norma obowiązująca w wielu szpitalach.
Do szpitala najlepiej zjawić się rano, o ile nie dostaliśmy innych zaleceń odpowiednią porą będzie między 7 a 9 rano. Najlepiej być na czczo, choć od tej reguły są wyjątki związane z niektórymi chorobami, na przykład cukrzycą.
Co zabrać ze sobą do szpitala – lista rzeczy osobistych
Drugim krokiem jest zrobienie listy niezbędnych rzeczy osobistych, które należy zabrać do szpitala. Ta oczywiście zależy od wielu różnych czynników, między innymi czasu pobytu czy stanu naszego zdrowia – jeśli nie jesteśmy leżący, dres lub luźny strój sprawdzi się lepiej niż piżama. Wśród najważniejszych rzeczy na pewno powinna się znaleźć bielizna na zmianę, a także klapki pod prysznic – przydadzą się zarówno ze względów bezpieczeństwa (ryzyko pośliźnięcia się), jak i zdrowotnych (choroby grzybicze stóp itp.). Piżama lub koszula nocna także powinna znaleźć się na liście. Wyprawka do szpitala powinna ponadto obejmować szlafrok, kosmetyki (mydło, żel pod prysznic, szampon do włosów, przybory do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień lub szczotka do włosów, dezodorant), ręczniki, najlepiej dwa, do rąk i do ciała, chusteczki higieniczne. Zazwyczaj trzeba mieć własne sztućce, dobrze też mieć talerzyk i szklankę/kubek (coraz częściej w szpitalach jest catering i dania są pakowane w pojemniczki, z których się je, ale talerzyk na pewno się przyda). Kolejny punkt to telefon i ładowarka do niego. Poza tym pieniądze, byłoby dobrze, gdyby był między nimi bilon, przydatny na przykład, gdy w sali jest telewizor, za który trzeba uiszczać opłaty. Praktycznie w każdym szpitalu jest jakiś kiosk i sklepik, ewentualnie punkt łączący obie te funkcje, gotówka/karta i tam będzie przydatna. W ostatnich punktach listy z wyprawką do szpitala niech będą rzeczy, dzięki którym możemy się zrelaksować – książki, krzyżówki, gazety, wszystko, czym możemy się zająć nie przeszkadzając innym na sali. Torba do szpitala nie powinna być zbyt duża, miejsca przy łóżku lub w szafce szpitalnej nigdy nie jest zbyt wiele.
Można też wymienić kilka rzeczy, których do szpitala raczej brać nie powinniśmy. To przede wszystkim większe sumy gotówki, elektronika czy biżuteria. Przez szpital przewija się sporo ludzi i pozostawienie wartościowych przedmiotów siłą rzeczy może się skończyć ich utratą. Jeżeli już z jakichś powodów chcemy je mieć, można je umieścić w szpitalnym depozycie.
Co zabrać do szpitala do jedzenia?
Na temat szpitalnego jedzenia krąży wiele różnych opowieści. Trudno tu generalizować, są szpitale, w których jest smacznie i w ilościach odpowiednich dla każdego, w innych smakosze i osoby lubiące podjeść będą kręcić nosem… Trzy posiłki w szpitalu dostaniemy, ale pory ich podawania są dość wczesne i wieczorem może przyjść ochota na małe co nieco. Dobrze zabrać do szpitala coś swojego do jedzenia – dla pacjentów zawsze jest dostępna lodówka (jest też wspomniany sklepik, ale nie zawsze możemy się do niego ze względu na stan zdrowia i zalecenia lekarza wybrać). Do lodówki mogą trafić na przykład dodatki do kanapek – wędliny, nabiał. Inne jedzenie można trzymać w szafce przy łóżku – tu wymienić należy przede wszystkim napoje, coś słodkiego, owoce, przekąski, od chipsów po kabanosy. Na sali lub na korytarzu powinniśmy znaleźć czajnik elektryczny, kawosze i miłośnicy herbaty mogą zaprać ich zapas (do tego cukier).
Co zabrać do szpitala z dzieckiem?
Wyprawka do szpitala dla mamy z dzieckiem oczywiście będzie nieco inna. Zależy przede wszystkim od wieku dziecka – jeśli to maluszek, konieczne są pampersy, podkład higieniczny, mokre chusteczki, środki zapobiegające odparzeniom, kosmetyki pielęgnacyjne, ubranka w takiej ilości, że nie będziemy się martwić czy ich wystarczy przy kolejnych przebieraniach. Do tego zestaw zabawek, które również zależą od wieku (przy okazji należy pamiętać, by po powrocie zabawki, zwłaszcza pluszaczki, wyprać – mimo wszystko były w pomieszczeniach, w których są różnego typu patogeny). Psychologowie twierdzą, że dziecko w szpitalu powinno mieć choć jakąś namiastkę domu. Co może mu to zapewnić? Chociażby poduszka i kocyk, pod którym normalnie śpi. Co do zabawek, to raczej dziecko powinno zdecydować samo, które weźmie (choć dobrze nie brać tych droższych, a także hałaśliwych).

Osobny temat to wyprawka dla noworodka, a także to, co zabrać do szpitala na poród. W tym pierwszym przypadku często rzeczy przywozi ojciec dziecka lub ktoś z najbliższej rodziny, idealnie jest, gdy wcześniej przygotuje je i spakuje matka – w takiej torbie do szpitala powinny się znaleźć ubranka (rozpinane body, czapeczka, ciepłe skarpetki), pampersy, przybory higieniczne, kocyk lub rożek. Torba do szpitala do porodu zabierana jest zazwyczaj przez mamę dziecka, powinna być przygotowana już sporo wcześniej, nie wiemy kiedy zacznie się poród. W niej umieszczamy kartę ciąży, wyniki badań, majtki poporodowe, rzeczy osobiste z dodatkiem takich, które mogą się przydać z racji specyfiki porodu (jeśli w wodzie to na przykład góra bikini) i całej sytuacji (biustonosz do karmienia lub ubranie, które zapewnia łatwe karmienie, wkładki laktacyjne). Nie zapominajmy o rzeczach, w których opuścimy szpital z dzieckiem, wybór dokonany przez ojca, który „stracił głowę” z powodu stresującej sytuacji może być dużym zaskoczeniem…