
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Porady i sposoby
Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej, inaczej nazywane ultrasonografią jamy brzusznej, to badanie pozwalające wykryć choroby wewnętrzne, ważne w ich profilaktyce. Obejmuje USG wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, żołądka, śledziony. Zalecane jest przede wszystkim w celach profilaktycznych, jako takie zaleca się przeprowadzać je co 2-3 lata. Badanie USG brzucha pokazuje lekarzowi, w jakim stanie są poszczególne narządy, wykrywa nieprawidłowości w ich budowie i umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia ewentualnej choroby. Poza profilaktyką wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej są stany bólowe, zarówno ostre, jak i przewlekłe, wszelkie urazy brzucha, a także nawracające lub przewlekłe biegunki, zaparcia, wymioty, krwawienia, spadek wagi bez wyraźnej przyczyny. Wskazaniem jest też gorączka, której źródła lekarz nie jest w stanie ustalić.
USG jamy brzusznej wykrywa między innymi: kamicę pęcherzyka żółciowego i nerek, zapalenie trzustki, choroby i uszkodzenia wątroby, zakrzepice, nowotwory narządów wewnętrznych, zapalenie wyrostka robaczkowego czy tętniaki i stany zapalne. Może je zlecić lekarz rodzinny, gastrolog, urolog, lekarz chorób wewnętrznych – jest wtedy refundowane przez NFZ. Bez problemu można znaleźć oferty badań prywatnych, na które nie potrzebujemy skierowania, których koszt waha się najczęściej między 150-200 złotych, a czas oczekiwania jest bardzo krótki.
Jak wygląda badanie USG brzucha?
USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym. Należy odsłonić brzuch i okolice, po których przesuwany będzie ultrasonograf, którego głowica posmarowana jest chłodnym żelem, co może być lekko nieprzyjemne. Aparat wysyła wiązki fal ultradźwiękowych na narządy i struktury w brzuchu, te odbijają się i wracają do głowicy ultrasonografu, a aparat przekłada je na obraz i wyświetla na ekranie. Trwa zazwyczaj 15-20 minut, niekiedy może się wydłużyć do 30-40 minut. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, dlatego badanie – w przeciwieństwie do badań rentgenowskich – można wykonywać dowolnie często, także u ciężarnych. Badanie USG jest bezbolesne, wyjątkiem obrzęki w jakie brzusznej, wtedy dociskająca obrzmiałe narządy głowica może powodować pewien ból.

Dieta przed USG brzucha
USG brzucha wymaga przygotowań rozpoczynających się dzień przed badaniem. Należy wówczas wstrzymać się z jedzeniem potraw i napojów wzdymających (strączkowe, kapusta, napoje gazowane, ale też jogurty i niektóre owoce, przykładem jabłka i winogrona), całkowicie wykluczyć picie napojów alkoholowych – dobrze też odstawić na ten dzień tytoń. Jeśli badanie ma być rano, ostatni posiłek powinien zostać zjedzony około 19-20, jeśli popołudniu, to lekkie śniadanie jest dopuszczalne na mniej więcej 6 godzin przed USG brzucha (pieczywo z masłem, herbata).
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
ako pomocne w przygotowaniach do USG brzucha jest zażywanie środków wyzwalających pozbywanie się gazów jelitowych. Środki takie należy spożywać po posiłkach w dobie poprzedzającej badanie. Na badanie zgłaszamy się na czczo. Jak długo mamy być na czczo decyduje lekarz, w normalnych przypadkach to 6-8 godzin, ale czasem czas ten wydłuża się do 8-12 godzin. U najmłodszych jest zdecydowanie krótszy: 1-1,5 godziny u niemowląt, 2 godziny u dzieci 1-5 lat, a 4 godziny w przedziale wiekowym 5-15 lat. W tym dniu nie wolno palić ani zażywać leków: wyjątkiem te, które są niezbędne, zażywane codzienne, o nich należy poinformować przeprowadzającego badanie. Niewskazane jest… żucie gumy, gdyż prowadzić może do połknięcia sporej ilości powietrza, które zaważy na dokładności wyników badania. Dobrze jest wypróżnić się przed USG, natomiast lepiej nie oddawać moczu na kilka godzin przed badaniem lub też wypić przed nim większą ilość płynu bez cukru – w chwili, gdy odczuwamy parcie na pęcherz, lepiej widoczne stają się struktury układu moczowego. Pić trzeba małymi łyczkami. Osoby, które stawią się na USG najedzone lub pod wpływem alkoholu, który znacząco zmienia wyniki badań, mogą nie zostać przebadane.