
Jak usunąć kleszcza? Sposoby usuwania, przydatne informacje
Bezpieczne usuwanie kleszcza
Po przyjściu z miejsca, gdzie jest dużo kleszczy, najlepiej się przebrać, a ubranie wyprać. Następnie dokładnie przejrzeć całe ciało – kleszcze gryzą głównie w miejsca miękkie: pod pachami, udami, na brzuchu, we wnętrza ramion, pośladki, u dzieci również w szyję i głowę. Ugryzienia kleszcza nie poczujemy, gdyż wkłuwając się w skórę jednocześnie wpuszcza substancje znieczulające. Przy jego wyciąganiu ważne są dwie rzeczy: kleszcz powinien wyjść cały (po urwaniu może dojść do nadkażenia resztek), poza tym nie należy go ściskać, zgniatać, ponieważ kleszcz w tym momencie zwraca pobrany pokarm wraz z substancjami ustrojowymi, w których mogą być patogeny. Dorosły kleszcz ma średnio 2,5-4 mm, ale po najedzeniu się zwiększa swe rozmiary do ponad 1 cm, wyglądem przypomina maleńkiego pajączka, po najedzeniu się staje się jaśniejszy i pękaty. Często jednak gryzą larwy kleszcza i nimfy, a te łatwo przeoczyć, nimfy mogą mieć rozmiar ziarnka maku czy główki od szpilki, są też jaśniejsze.
Innym przypadkiem są tak zwane „latające kleszcze”, czyli strzyżaki. Są większe od kleszczy, więc łatwo je „namierzyć” (trudniej zrzucić, mają czepne pazurki na odnóżach). W przeciwieństwie do kleszczy nie wgryzają się w ciało, a boleśnie kłują, więc nie trzeba ich wyciągać, wystarczy strzepnąć, oderwać.
Usuwanie kleszcza – czy konieczny jest lekarz?
W niektórych sytuacjach, aby wyciągnąć kleszcza, konieczny jest lekarz (w sporadycznych przypadkach nawet chirurg). Tak bywa, gdy pajęczak wgryzie się w miejsce, w którym nie możemy go dosięgnąć, wgryzł się bardzo głęboko lub zwyczajnie nie wiemy, jak go usunąć, boimy się zrobić to niepoprawnie. Czasem takiej interwencji wymagają kleszcze u dziecka: maluch wyrywa się, co utrudnia lub uniemożliwia wyciągnięcie kleszcza samodzielnie.
Samodzielne usuwanie kleszcza – sposoby
Obecnie a aptekach znajdziemy wiele różnych przyrządów, które pozwolą samodzielnie usunąć kleszcza, nie tylko ze swego ciała, ale i zaatakowanych pupili – kleszcze znajdziemy też u psa czy kota. To lassa, szczypczyki, kleszczarki (karty do wyciągania), kleszczołapki, pompki ssące. W ostateczności można posłużyć się zwykłą pęsetą anatomiczną, a nawet paznokciami, choć to ostatnie jest ryzykowne. Wbrew powszechnym mitom kleszczy się nie wykręca, a ciągnie jednostajnie ku górze, wzdłuż osi wkłucia, chwytając jak najbliżej przy skórze. Nie wolno kleszcza smarować benzyną, alkoholem czy tłuszczem, przypalać itp., ponieważ pajęczak zwraca wówczas strawiony pokarm. Po wyciągnięciu kleszcza miejsce należy odkazić.

Choroby przenoszone przez kleszcze – na co zwrócić uwagę
Kleszcze przenoszą wiele chorób, z których najgroźniejsze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Na kleszczowe zapalenie mózgu, którym kleszcz zakaża już przy wkłuciu, można się zaszczepić, na boreliozę nie. Sygnałem alarmującym jest rumień pojawiający się po kilku/kilkunastu dniach na skórze, zmiany skórne (opuchlizna, uczucie ciepła w miejscu ugryzienia), a także objawy grypopodobne.