
Karta DiLO – co daje i dla kogo jest przeznaczona?
Co to jest karta DiLO i kto może ją otrzymać?
Karta DiLO to skrót od: Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, nazywana jest ona czasem także „zieloną kartą” (choć tak naprawdę wcale nie jest zielona, tylko biała). Została ona wprowadzona w 2015 roku w ramach pakietu onkologicznego. Dzięki takiej karcie pacjenci, u których podejrzewane są nowotwory zostają szybciej niż inni przebadani i zdiagnozowani, leczenie ich również odbywa się w ramach tak zwanej szybkiej ścieżki onkologicznej. Mówiąc inaczej, są traktowani priorytetowo i omijają kolejki do konkretnych specjalistów. Karta taka ma dwie strony (do 2017 roku liczyła ich aż 8) i jest zarówno skierowaniem na leczenie, jak i pełną bazą o diagnostyce dostępną w każdej chwili dla pacjenta. Karta DiLO określa jeden konkretny przypadek, w sytuacji, gdy są podejrzenia lub potwierdzenia więcej niż jednego typu raka, pacjent otrzymuje kilka takich kart. „Zielona karta” daje niespotykane do tej pory przywileje, przykładem możliwość zakwaterowania w hostelu znajdującym się blisko placówki ochrony zdrowia dla pacjentów poddawanych chemioterapii lub radioterapii, którzy do tej pory byli hospitalizowani stacjonarnie, gdyż mieszkali daleko. Kartę DiLO otrzymuje się niezależnie od wieku, trzeba ją okazać każdemu z lekarzy na konkretnych etapach leczenia – jest ona przez nich na bieżąco uzupełniana i aktualizowana.
Karta DiLO obowiązuje na terenie całego kraju, ale nie wszystkie placówki – przykładem wiele dziecięcych i hematoonkologicznych – przyjmują pacjentów z kartą DiLO, gdyż wiąże się to dla nich z koniecznością szybkiego leczenia i czasochłonnymi procedurami.
Karta DiLO – kto wystawia?
Kartę DiLO wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jeśli podejrzewa lub stwierdza u pacjenta chorobę nowotworową. W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego, z przerzutami, kartę DiLO ma prawo wystawić również lekarz specjalista pracujący w szpitalu lub poradni. W przypadku nawrotu choroby nową kartę może wystawić zarówno lekarz POZ, jak i specjalista. Co ważne, karty DiLO nie ma możliwości wystawić lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, w swoim gabinecie – placówka musi mieć kontrakt z NFZ.
Jak otrzymać kartę DiLO?
DiLO wystawia lekarz tylko wtedy, gdy ma podejrzenie co do choroby nowotworowej. Jeśli karta DiLO się zgubi, trzeba udać się do ostatniego z lekarzy, z którym mieliśmy kontakt związany z onkologią, a on wystawi duplikat.

Co zrobić po otrzymaniu karty DiLO?
Po otrzymaniu karty DiLO pacjent powinien się niezwłocznie zgłosić do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, która realizuje wspomniany już pakiet onkologiczny. Ich znakiem rozpoznawczym jest zielony napis „Szybka terapia onkologiczna” umieszczony na drzwiach wejściowych. Lista takich placówek dostępna jest na stronach NFZ. W szybkiej ścieżce leczenia onkologicznego od zapisania pacjenta do postawienia końcowej diagnozy nie powinno minąć więcej niż 7 tygodni. W tym czasie w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistyczne (AOS) w ramach karty DiLO zostanie przeprowadzona diagnostyka wstępna, a więc wykluczona bądź potwierdzona zostanie choroba onkologiczna (tak więc otrzymanie karty DiLO nie jest tożsame z tym, że na pewno mamy raka). Gdy podejrzenia lekarzy okażą się słuszne, zostanie przeprowadzona diagnostyka pogłębiona, której zadaniem jest określić typ nowotworu, jego stadium, zlokalizować ewentualne przerzuty. Po zakończonym rozpoznaniu nowotworu wystawione zostanie skierowanie na leczenie. Drobiazgowe metody leczenia są ustalane podczas konsylium lekarskiego, w skład którego wchodzą specjaliści zajmujący się danym typem nowotworu, narada taka jest interdyscyplinarna i zawsze ukierunkowana pod konkretny przypadek. Ostatnim etapem jest wybór przez pacjenta, zapoznanego z wynikami konsylium, miejsca leczenia. Po zakończonym leczeniu pacjent jest monitorowany, zaś karta DiLO powinna zostać zamknięta – chory przechodzi pod opiekę specjalisty, a potem lekarza rodzinnego. Karta jest zamykana również w przypadku, gdy pacjent zmienia lekarza lub szpital, wtedy dostaje nową kartę DiLO.