
L4 online, co oznaczają kody na L4
Jak otrzymać L4 online?
L4 online to nic innego, jak e-zwolnienie, czyli zwolnienie lekarskie wystawiane w formie elektronicznej, noszące nazwę e-LZA. Jeśli jesteśmy chorzy, umawiamy się na teleporadę, wizytę domową (L4 online może być wystawione w domu przez urządzenie mobilne), ewentualnie sprawdzamy, który lekarz na platformie konsultacyjnej ma włączoną taką usługę. L4 może wystawić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz w szpitalu oraz lekarz specjalista, także psychiatra (powodem może być depresja, zaburzenia odżywiania, snu, stany lękowe, schizofrenia, uzależnienia; czas L4 od psychiatry wynosi maksymalnie 182 dni). Od niedawna L4 może być wystawione z powodu wypalenia zawodowego.
W przypadku popularnych internetowych platform konsultacyjnych usługa wymaga rezerwacji i wniesienia odpowiedniej opłaty. W trakcie konsultacji należy natomiast zawsze udostępnić lekarzowi wyniki badań i inne niezbędne mu dokumenty. Po konsultacji i przejrzeniu wyników lekarz decyduje, czy L4 jest zasadne. Jeśli tak, poprosi o pesel, choć często przed konsultacją już wypełnia się ankietę z danymi osobowymi (adres, NIP pracodawcy wyświetli mu się automatycznie). Z chwilą wystawienia e-zwolnienia lekarz za pośrednictwem systemu wysyła je do pracodawcy i ZUS-u. Nie trzeba go dostarczać pracodawcy, ani do ZUS-u (gdy mamy własną działalność). Aby otrzymać L4 online, nie trzeba posiadać IKP, Internetowego Konta Pacjenta, choć posiadanie takowego, wiele ułatwi – w każdej chwili można sprawdzić czas trwania L4, historię, dokumentację.
L4 może być w Polsce wystawione maksymalnie na 182 dni, wyjątkiem jest ciąża i gruźlica – wtedy to 270 dni. Rodzice mniejszych dzieci mają prawo do 60 dni zwolnienia w ciągu roku do ukończenia przez dziecko 14. roku życia niezależnie od liczby posiadanych dzieci. Gdy dziecko skończy 14 lat, rodzicowi przysługuje nad nim już tylko do 14 dni opieki w roku.

Co oznaczają kody na L4?
Na L4 online może się pojawić 5 różnych kodów określających ogólną przyczynę niezdolności do pracy. Kod A to ponowne przyznanie L4 na daną chorobę, na którą już się ktoś leczył w okresie krótszym niż 60 dni, kod B oznacza ciążę, kod C nadużycie alkoholu, kod D gruźlicę, kod E choroby, w tym zakaźne, których czas wylęgania się – i często przy okazji zarażania – jest dłuższy niż dwa tygodnie. Każdy może poprosić lekarza o to, by nie wpisywał kodu z oznaczeniem B lub D – to jego prawo. Brak kodu literowego B lub D nie powoduje utraty prawa do uzyskania zasiłku chorobowego, natomiast jest ogólnie niekorzystny, gdyż ubezpieczonej w ciąży przysługuje wtedy jedynie 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dopiero po dostarczeniu odrębnego zaświadczenia stanowiącego o stanie ciąży bądź dopiero po porodzie nastąpi wyrównanie podstawy wymiaru zasiłku do 100%. Chorujący na gruźlicę bez kodu D dostanie zasiłek chorobowy tylko na okres 182 dni, a nie jak w przypadku z kodem na 270 dni.
Kiedy nie można wychodzić z domu na L4?
Najprościej informację taką wyczytać z kodu na L4 – e-zwolnienia zawierają bowiem oprócz literek cyferki 1 bądź 2, które oznaczają kolejno konieczność pozostania w domu (wyjść można tylko do apteki lub szpitala) lub możliwość wychodzenia z domu i poruszania się, bowiem nie zmieni to stanu zdrowia pacjenta.
Co pracodawca widzi na L4?
Pracodawca nie widzi wszystkich informacji zawartych na e-zwolnieniu, co gwarantuje RODO. Nie będzie więc mógł zobaczyć numeru statystycznego konkretnej choroby (numery te są określone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób). Jawny za to będzie dla niego bardziej ogólny numer kodu niezdolności do pracy (A, B, C, D, E – jeśli zostanie wpisany), ponieważ na podstawie tych kodów ustala się wysokość zasiłku chorobowego pracownika. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do kontroli L4 i jego weryfikacji. E-zwolnienie trafi na pewno do pracodawcy, ale trzeba pamiętać o tym, że i tak musimy go poinformować osobiście o chorobie najpóźniej do drugiego dnia nieobecności – stanowią o tym przepisy prawa pracy (nie jest ważne, czy zrobimy to mailowo, telefonicznie, przez kogoś).
L4 – ile płatne?
Będąc na L4 można dostać zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie ostatnich 12 miesięcy. Najczęściej to 80% zarobków. Płatność 100% przysługuje po wypadku w drodze do i z pracy, przy chorobie w ciąży oraz przy badaniach i zabiegach związanych z dawstwem tkanek czy narządów. Płatne L4 przysługują pracującym na umowy zlecenie, ale tylko w przypadku, gdy płacą dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe.